wtorek, 16 lipca 2013

oddychanie podczas porodu



Prawidłowe oddychanie podczas porodu jest bardzo ważne.Musimy pamiętać o odpowiednim oddechu aby urodzić w pełni dotlenione i nie wymęczone dziecko.Odpowiednie oddechy ułatwiają nam poród a bóle są znacznie mniej bolesne. Podczas prawidłowego oddychania akcja porodowa odbywa się w znacznie szybszym tępię. To właśnie niewłaściwe oddychanie,panika przedłużają poród i doprowadzają do wielu komplikacji takich jak .np niedotlenienie dziecka.Musimy pamiętać o tym,że nie tylko my mamy do wykonania trudne zadanie.Nasze dziecko czeka równie ciężki wysiłek, dlatego musimy zrobić wszystko aby ułatwić mu przyjście na świat.


Sposoby prawidłowego oddychania:

  • oddychanie przeponą - polega na takim nabieraniu powietrza, by jak najbardziej wypchnąć brzuch do przodu, czyli jak najbardziej obniżyć przeponę.Staraj się wyprostować plecy, rozluźnij ramiona i nabierz powietrze przez nos a wydychaj przez usta. Wydech powinien trwać dwa razy dłużej niż wdech.
  • oddychanie do torebki - najlepiej zacząć oddychać tym sposobem pod koniec I fazy porodu czyli pod koniec rozwierania szyjki (ok. 8-9 cm). Skurcze są wtedy bardzo silne, trudno jest nad nimi zapanować, czasem nie wiadomo, kiedy skurcz się kończy, a kiedy zaczyna następny.
  • zdmuchiwanie świeczki, dyszenie - ten rodzaj oddychania przydatny jest w fazie przejściowej - rozwarcie jest maksymalne, ale nie pojawiła się jeszcze potrzeba parcia. Dyszenie polega na wzięciu wdechu przez nos, by wypuścić powietrze ustami, jak byś chciała zdmuchnąć świeczkę. Pomaga to zachować siły na czas pracy, jaką jest wypieranie dziecka, gdy organizm jest już bardzo zmęczony. 
  •  zatrzymywanie powietrza - w fazie parcia najważniejsza jest synchronizacja oddechu ze skurczem partym. Gdy zaczyna się skurcz robisz jeden głęboki wdech i zatrzymujesz powietrze, by podczas szczytu skurczu przeć. Jeśli skurcz pary jest długi, możesz przeć kilka razy. Po skurczu wymieniasz powietrze, oddychasz, aby nabrać sił. W czasie rodzenia się główki położna może poprosić cię, byś przestała na chwilę przeć - wtedy dyszysz lub zdmuchujesz świeczkę.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz